Най-добрата страна на BUBARSTVO

Най-добрата страна на Bubarstvo

Най-добрата страна на Bubarstvo

Blog Article

Мащабна спецакция скова България, има много арестувани СНИМКИ

Необходимо е адекватно обединение на организациите на производителите, коментира биопроизводителят Цветан Цеков

Бизнес-програми за производство на черничев посадъчен материал и пашкули;

Тъканта, която наричаме коприна, е направена от дългите тънки влакна, произведени от копринената буба по време на нейния стадий на ларва. Намерението на насекомото е да създаде пашкул за трансформирането си във формата на молец.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

, тъй като се извършва през май-юни, когато няма много работа на полето, посочва доц. д-р Здравко Петков.

Светослава Диева от копринена ферма “Буболинка” Към момента дамата единствено влага средства в бубарството. Инвестирала и собствени средства от други препитания. Не може да се издържа от него, тъй като по думите й, в момента у нас няма кой да изкупува копринените пашкули. Затова и тя експириментира. Целта й е да затвори цикъла и да започне сама да произвежда нежната тъкан.

Изкупуването е гарантирано от Научния център по бубарство – Враца

Навремето копринените буби били отглеждани по дърветата както живеят обикновените гъсеници, разказа Светослава Диева. „Торта от копринените буби е най-чистата тор. Тя е изключително богата на вещества, които подхранват почвата.

То се извършва на осмия до десетия ден от масовото покачване на бубите на храстите, когато какавидата е твърда и шоколадово кафява. Преди обирането на пашкулите от храстите се отделят умрелите буби и черен шкарт (негодно качество).

Your browser isn’t supported anymore. Update it to get the very best YouTube experience and our hottest capabilities. Find out more

По този начин се дава възможност на хората в тези региони да си докарват допълнителни доходи и ги стимулират да не променят своето Бубарство местообитание. Трябва да се отбележи и създаването на Научен център по бубарство във Враца, който служи за развитието и продължаването на този тип биоземеделие.

Кадри от козефермата на Стефан Димитров, намираща се в село Ястребино, Търговищко

Ново производство на сокове ще бъде изградено край Елин Пелин

Report this page